Každého může někdy bolet hlava. Je to jedna z nejčastějších bolestí, která může mít různý původ. Pokud však máte každodenní bolest hlavy, neměli byste to podceňovat. Konkrétní příčinu vám řekne jen lékař.

Obecně o bolesti hlavy

Bolest hlavy je jedním z nejčastějších symptomů. Může být primární, kdy jde o chronickou bolest hlavy, která je nemocí sama o sobě. Patří sem migréna či tenzní typ bolest hlavy. Primární bolesti hlavy neohrožují pacienta na životě, ale samozřejmě jsou velmi nepříjemné.

Druhou skupinou jsou sekundární bolesti hlavy, které jsou příznakem jiného onemocnění. Toto onemocnění může být různě závažné. Pacient by měl bolesti hlavy věnovat pozornost především v případě, že se objeví náhle, je silná či trvá-li delší dobu. Každodenní bolest hlavy, u které nevíme příčinu, je určitě důvodem k návštěvě lékaře.

Mezi sekundární bolesti hlavy patří například cévní mozkové příhody vysoký tlak, zvýšení nitrolebního tlaku, záněty mozku, úrazy hlavy, syndrom spánkové apnoe atd.

Bolest hlavy má různý charakter. Může být tupá pulsující, šlehavá. Také si liší lokalizací bolestí, intenzitou a délkou trvání bolesti, četností výskytu bolestí a dalšími doprovodnými příznaky. I to pomůže lékaři diagnostikovat konkrétní příčinu bolesti hlavy.

Chronická každodenní bolest hlavy

Chronická každodenní bolest hlavy může mít různé příčiny. Někdy jde o komplikaci primárních bolestí hlavy. Zpravidla k tomu dochází postupně. Mezi jednotlivými atakami tenzní bolesti či migrény se objevují bolesti hlavy menší intenzity stále častěji a nakonec se stanou trvalými. Mezi rizikové faktory pro vznik chronické každodenní bolest hlavy patří stres, neurotická osobnost, nadužívání analgetik a u žen menopauza.

U chronické každodenní bolesti hlavy je podstatný normální neurologický nález, který vyloučí jiné příčiny bolesti hlavy, například nádor.