Obáváte se, že můžete mít něco s játry? Jak se nemoci jater projevují, respektive, kde játra bolí?

Kde bolí játra

Bolest jater se projevuje v oblasti pravého podžebří. Tam se nachází dutina břišní a v ní jsou játra uložené. Pokud vás bolí v pravém podžebří, nemusí se vždy jednat jen o játra. V tomto místě bolí i žlučník. Další příznaky problémů s játry se objevují dle konkrétní nemoci. Obecnými příznaky nemoci jater jsou únava, hubnutí, nadýmání, průjmy, otoky, poruchy sexuálních funkcí, ale mohou se objevit i psychické příznaky.

Nemoci jater

Nemoci jater mohou být různé. Jmenujme si alespoň některé:

  • infekční onemocnění jater: Patří sem onemocnění způsobená různými virovými hepatitidami, ale i bakteriemi. Jedním z nejznámějších nemocí dotýkajících se jater je infekční mononukleóza.
  • toxické poškození jater: Dochází k němu při různých otravách, např. při předávkování léky. Při závažném poškození je nutná transplantace jater.
  • cirhóza jater: Představuje vážné jaterní onemocnění chronického rázu. Často k jeho vzniku vede nadměrné používání alkoholu, ale může mít i více příčin. Léčba je obtížná. Spočívá zpravidla ve zdravé životosprávě, tlumení projevů onemocnění a v některých případech se provádí transplantace jater.
  • hemochromatóza jater: Onemocnění je způsobené nadměrný ukládáním železa do tkání. To vede k toxickému poškození. Projevuje se zvětšeními játry, únavou, hyperpigmentací, zvýšenou hladinou cukrů v krvi, ztrátou ochlupení, hubnutí atd.
  • steatóza jater: Jde o metabolickou poruchu jater. Nejčastější příčinou je alkoholismus a obezita. Projevuje se pocitem těžkosti, bolest břicha, únavou, pocity na zvracení, nadýmáním atd.
  • rakovina jater: Může být dlouhou dobu bez příznaků. Poté se vyznačuje ztrátou chuti k jídlu, nevolností, váhovým úbytkem, horečkou, slabostí atd. Léčba spočívá hlavně v chirurgickém zákroku a někdy se provádí transplantace jater.