Pokud nemáte zkušenosti s bolestí sedacího nervu, možná ani nevíte, o který nerv jde. Když si ho přiblížíme a problémy s ním, jistě zjistíte, že jste o tomto problému minimálně slyšeli.

Sedací nerv

Sedací nerv (nervus ischiadicus) patří mezi největší míšní nervy vystupující ze spodní části bederní páteře a křížové kosti. Inervuje velkou část dolních končetin.

Bolest sedacího nervu a jeho zánět

Bolest sedacího nervu se často pojí s jeho zánětem. Možná se s ním setkali pod názvem „ischias“ nebo houser. Je to bolestivé onemocnění. Vzniká nepřiměřeným drážděním a utlačováním sedacího nervu, především jeho kořene.

K dráždění a utlačování dochází různými způsoby, například degenerativními změnami páteře, vyhřeznutím meziobratlové ploténky, ale i sedavým zaměstnáním, nedostatkem pohybu, špatným držením těla, nepřiměřeným zatěžováním.

Z dalších příčin si ještě uveďme různé problémy s páteří (skolióza, kyfóza, lordóza), ale i úrazy způsobující nerovnováhu v držení těla atd. Rizikovým faktorem je i nadváha a zánět sedacího nervu se může objevit v těhotenství, kdy se záda ženy musí vyrovnávat s narůstající hmotností.

Zánět sedacího nervu se projevuje nepříjemnou a vystřelující bolestí (vystřeluje do dolní končetiny, často až k lýtkům), která je často velmi intenzivní. Obvykle se projevuje při námaze, prudkým otočení, ale i při kýchnutí atd.

Dalšími příznaky, které zánět mohou provázet, jsou mravenčení, pálení či znecitlivění.

Velká bolest sedacího nervu zpravidla přivede pacienta k doktoru, který provede diagnózu a doporučí léčbu. Tou je obvykle klid na lůžku, užívání léků, zábaly, cviky doporučené fyzioterapeuty, případně magnetoterapie, a pokud nic nezabere, přistupuje se k operaci. V některých případech ischias sám ustoupí a není nutná další léčba.