Kolonoskopie není zrovna příjemným vyšetřením, ale může odhalit závažná onemocnění už v jejich raném stadiu a tím zvýšit šanci na úspěšnou léčbu. Proto je kolonoskopie důležitá.

Co je kolonoskopie

Kolonoskopie představuje metodu vyšetření tlustého střeva endoskopem, což je optický přístroj určený k vyšetřování vnitřních dutin. Rozlišujeme různé endoskopy. Většina z nich je vybavená světelným zdrojem a optikou.

Kolonoskopie: Před vyšetřením a samotné vyšetření

Kolonoskopii musí předcházet příprava pacienta, která spočívá ve vyprázdnění střev. Je nezbytné pro vyšetření. Vyprázdnění střev se provádí dle různých postupů. Obecně platí, že den před vyšetřením si pacient může dát v poledne poslední jídlo a poté bude jen pít roztok s projímajícími účinky. Takto se postupně vyprázdní doma a poté podstoupí vyšetření.

Před samotným vyšetřením dostane pacient injekci proti bolesti. Injekce ho zároveň zklidní. Poté si pacient lehne na levý bok a do konečníku mu bude zavedená hadice. Vyšetření není příliš příjemné, ale díky injekci není ani bolestivé. Kolonoskopie trvá patnáct až dvacet minut.

Kdy se provádí kolonoskopie

Kolonoskopie se provádí při podezření na různá onemocnění, které lze odhalit z bližšího vyšetření střeva. Přistupuje se k němu, pokud pacient trpí určitými bolestmi. Nejčastěji jde o nejasné bolesti břicha, déletrvající zažívací potíže, přítomnost krve ve stolici, váhový úbytek či při jiných příznacích, které jsou spojené s onemocněními střeva. Na základě kolonoskopie lze diagnostikovat zánětlivá či nádorová onemocnění, hemoroidy atd.

Kolonoskopii by měli podstupovat preventivně i lidé, kteří nemají žádné příznaky, ale jejichž pokrevní příbuzní mají nebo měli rakovinu tlustého střeva.