Menstruační bolesti zná mnoho žen. U některých se projevují jen okrajově, jiné ženy potrápí hodně. Jaké jsou menstruační bolesti?

Menstruace

Menstruace představuje pravidelně se opakující krvácení v rámci menstruačního cyklu, který se počítá od prvního dne menstruace a trvá 28 dní. Menstruace trvá zhruba 2 – 7 dní a některé ženy mohou při ní pociťovat různé bolesti.

O menstruačních bolestech

Menstruační bolesti jsou různě silné. Menší bolesti pociťuje mnoho žen. U některých žen jsou však intenzivnější a znemožňují jim vykonávat běžné činnosti. Nejsilnější menstruační bolesti mají ženy v prvních dnech menstruace. Zpravidla platí, že čím silněji žena krvácí, tím větší jsou menstruační bolesti. Obvykle jsou lokalizované do oblasti podbřišku a kříže. Některé ženy uvádějí také bolest celých zad, popřípadě třísel i stehen. Kromě fyzických příznaků se může objevit u žen také celková rozladěnost. Jsou dané kontrakcemi, jež mají za úkol vypudit děložní výstelku, aby mohla vznikat nová.

Jak na menstruační bolesti

Mladým dívkám, které trpí silnými menstruačními bolestmi, se doporučuje hormonální antikoncepce, zvlášť když zároveň hledají vhodnou ochranu proti početí. Od silných bolestí je také možné si ulevit léky s analgetickým účinkem. Dívky a ženy mohou vyzkoušet i některé další metody jak si ulevit od bolesti. Patří mezi ně například teplá sprcha, teplé obklad, masáž beder, mačkání reflexních bodů atd. Pokud menstruačními bolestmi trpíte, zkuste se zaměřit na prevenci. Spočívá v konzumaci potravin s vyšším obsahem vitamínu C a železa. Naopak vám neprospěje nadměrné pití kávy a nevhodná je i čokoláda. Prevencí je i cvičení. Dobré je zaměřit se především na plavání, jógu či jiní cvičení, v rámci kterého si protáhnete svaly celého těla.