Jste těhotná a porod se blíží? Pokud nejde o vašeho prvního potomka, víte zřejmě (alespoň zhruba), na co se připravit, i když je třeba mít na paměti, že každý porod je jiný. Jaké jsou předporodní bolesti a co samotné porodní bolesti?

O předporodních bolestech

Předporodními bolestmi jsou tzv. poslíčci (odborně Braxton-Hicksovy kontrakce). Jde o stahování děložního svalstva a následné uvolnění. Projevuje se tvrdnutím břicha. Těhotná žena cítí mírné bolesti v podbřišku a také ji může bolet oblast bederní páteře. Zpočátku jsou poslíčci slabé. Postupně zesilují a přicházejí stále častěji. Bolesti jsou mírnější než pří klasických kontrakcích vyvolávajících porod, ale někdy může dojít k jejich záměně. Žena jede do porodnice, kde se dozvídá, že jde o falešný poplach. Jindy si zase může myslet, že jde o poslíčky, a může jít již o skutečné kontrakce signalizující porod.

Porodní bolesti

Porodní bolesti obvykle začínají jako tlumená bolest v zádech a zpočátku se dá přirovnat k bolestem související se silnou menstruací. Postupně bolest při kontrakcích (stazích dělohy) roste na intenzitě a zpravidelňuje se. Žena by si měla intervaly, ve kterých bolest přichází, měřit. Pokud je čas mezi kontrakcemi kratší než pět minut, měla by žena jet do porodnice. Dříve by se do ní měla vydat při krvácení, prasknutí plodové vody či při různých komplikacích.

Porodní bolesti, kterými porod začíná, se nazývají otevírací, protože otevírají porodní cesty.

Pokud je již žena připravená k porodu, nastupuje vypuzovací fáze, která se ještě navíc pojí s bolestí porodních cest.

Je třeba zmínit, že každá žena porodní bolest pociťuje jinak. Ukazuje se, že prožitek hodně ovlivňuje i přístup samotné ženy k porodu. Bolí sice každou ženu, ale je třeba si uvědomit, že jde o fyziologický jev, se kterým si organismus dokáže poradit.