Krk je místem, ve kterém pociťujeme nepříjemné pocity při různých nemocech. Nemusí však jít jen o bolest, ale také o škrábání, pocit knedlíku v krku, ale i lechtání či šimrání. Co znamená šimrání v krku?

Šimrání v krku a alergie

Šimrání v krku může mít různé příčiny. Jednou z těch nejčastějších je alergie. Obecnými příznaky alergie jsou také ucpaný nos, svědění v nose, kýchání, sekrece z nosu. Další příznaky jsou dané konkrétní alergií. Svědění je typické mimo jiné pro pylovou alergii. Kromě šimrání v krku to může být svědění očí, uší či na patře.

Lidé mohou trpět různými alergiemi. Jednou z nejčastější je právě pylová alergie. Častými jsou také alergie na trávy, stromy, roztoče, zvířecí srst, hmyzí bodnutí, léky a rozsáhlou skupinou tvoří rovněž potravinové alergeny.

Alergie se mohou během života vyvíjet. To znamená, že si alergii na něco můžeme vypěstovat.  Máte-li podezření na alergii, nechte se poslat k alergologovi, který identifikuje alergen a nasadí optimální léčbu v podobě antihistaminik, případně dalších léků a léčebných postupů.

Další možné příčiny šimrání v krku

Máte šimrání v krku, ale alergie to není? Může jít ještě o další příčiny. Někdo trpí těmito pocity při rýmě v rámci nachlazení, ale také může šimrání v krku signalizovat nedostatek nějakého minerálu, třeba hořčíku, draslíku či vápníku. Na vině bývá i zvýšená suchost sliznice, která má různý původ, například nedostatečný pitný režim, jako následek klimatizace a může to být i psychického původu.

Pokud vás šimrání v krku trápí, vyhledejte doktora. Praktický doktor vás nejspíše pošle nejdříve na ORL, případně se provádí další vyšetření, ne-li odhalena příčina.

Suchou sliznici v krku lze zvlhčovat cucáním různých pastilek (volně dostupných v lékárně), stříkáním mořské vody do krku, inhalací a lékař vám jistě doporučí i další opatření.