Žádný z konzervativních způsobů léčby nezabral. Váš kyčelní kloub je v jednom ohni, neustále bolí a normální chůze je vaše největší přání. Váš lékař proto přistoupil k radikálnímu řešení. Jeho doporučení zní: totální endoprotéza kyčle. Jak se na tuto operaci připravit? Co váš čeká a jak to vše zvládnout v co největší pohodě?

Existuje více druhů

Nebudeme si nic nalhávat, totální endoprotéza kyčle je velká a složitá operace. Aby ne, nahrazuje se při ní celý kyčelní kloub, který je největším v těle. Lékaři během operace musí šetrně vyjmout starý kloub a bezpečně usadit nový, kovový kloub. Víte, že implantátů se dnes používá několik druhů? Podívejte se na stránky beznoska.cz (jejich hlavním tématem je právě totální endoprotéza kyčle) kde je najdete všechny pohromadě. Je určitě žádoucí si před operací s lékařem pohovořit o tom, jaký druh zvolí a proč. Neříkáme tím však, abyste lékaři radili, co je pro vás nejlepší. Lékaři to nemají rádi a navíc názor laika může být hodně vzdálený tomu, co je pro vás nejlepší. Věřte jim a nebojte se, že by vaše totální endoprotéza kyčle nebyla provedena s největší pečlivostí. Pokud máte pochybnosti, můžete změnit lékaře i místo výkonu.

totální endoprotéza kyčle

Velká operace vs. malý strach

Totální endoprotéza kyčle je dlouhá operace. Pokud bude průběh bez komplikací, budete v narkóze asi 90 minut, což rozhodně není málo. I pro délku je totální endoprotéza kyčle pro mnoho pacientů velmi obávanou operací. Strach ale není na místě. Lékaři se dnes snaží používat příjemnější a šetrnější anestézii, takže se po zákroku budete cítit relativně v pohodě. Někdy se totální endoprotéza kyčle provádí i v lokální anestézii. Tuto variantu lékaři volí ve chvíli, kdy není možné pacientovi podat celkovou anestézii.

Jak rychle se postavíte na nohy?

Totální endoprotéza kyčle je operace, po které se rychle začíná s rehabilitací. Když bude váš stav po operaci dobrý, postavíte se na nohy již 2. nebo 3. den po operaci, samozřejmě pod dohledem rehabilitačního pracovníka a budete používat berle. Přímo na lůžku budete cvičit se speciálním strojem. Doba celkové rekonvalescence, pokud vám byla provedena totální endoprotéza kyčle, je 3 až 6 měsíců.