Vyhřezlá plotýnka může způsobovat urputnou bolest, která se netýká jen zad, ale jejím příznakem je i bolest nohou. A podle jakých dalších příznaků poznat vyhřezlou ploténku?

Co je vyhřezlá plotýnka

Meziobratlové ploténky jsou útvary v páteři, které od sebe oddělují jednotlivé obratle. Tlumí nárazy a tím je páteř chráněná. Může však dojít k vyhřeznutí ploténky, které dokáže potrápit.

Vyhřezlá plotýnka je častou příčinou bolesti zad. Jde o stav, kdy se obratel dostane ze svého kloubového spojení. To se může stát při rotačních pohybech. Pravděpodobnost vyhřezlé ploténky stoupá s věkem. Je to dáno tím, že meziobratlové ploténky stárnou a ztrácejí na pružnosti. K jejímu vyhřeznutí přispívá také nedostatečná pohybová aktivita, neúměrná fyzická zátěž či nevhodné sportování.

Vyhřezlá plotýnka a bolest nohy + další příznaky

Vyhřezlá ploténka se projevuje nejdříve svou vystřelovací bolestí zaměřenou na oblast zad. Tato bolest se později přeměňuje na tupou bolest a mění se i místo jejího zaměření. Dostává se do nohy, nejdříve cítí pacient tupou bolest na zevní straně stehna a poté pokračuje do horní části nohy. Kromě bolesti nohy se u vyhřezlé ploténky také objevují pocity mravenčení, brnění a někdy dochází ke znecitlivění.

Bolest nohou, kterou vyhřezlá ploténka způsobuje, je dána tím, že se tlačí na míšní kořeny.

Léčba vyhřezlé ploténky

Vyhřezlou ploténku je možné léčit konzervativně či operativně. Konzervativní léčba spočívá v rehabilitačních cvičeních a tlumení bolesti léky. Pokud je to nezbytně nutné, přistupují lékaři k chirurgickému zákroku při celkové anestezii. Při něm dochází k odstranění vyhřezlé části ploténky. Pokud u pacienta nedošlo k nevratným degenerativním změnám páteře a nezabírá konzervativní léčba, je možné použít léčbu laserem.