Některým lidem vyrostou zuby moudrosti ani neví jak, ale jiné lidi jejich růst dokáže hodně potrápit. Jaké problémy se mohou objevit v souvislosti se zubem moudrosti?

Co je zub moudrosti

Zuby moudrosti představují třetí stoličky a nachází se v ústech jako poslední v řadě a na závěr také dorůstají. Zpravidla se prořezávají ve věku mezi 17 až 25 let. U někoho se zuby moudrosti nemusí prořezat nikdy. Svou funkci plnily především v dřívějších dobách, kdy bylo třeba náročnější zpracovávat tepelně neupravenou stravu.

Odborníci uvádějí, že více než 3/4 lidí má při prořezávání zubů moudrosti nějaké problémy. Ty mohou být různě závažné.

O zubu moudrosti a bolesti

Bolesti zubu moudrosti se mohou objevit při různých zdravotních problémech, které s ním souvisejí. Mezi nejčastější patří:

  • retence zubů moudrosti: Jde o stav, kdy se zub nedokáže prořezat. Může se to týkat všech zubů. Tento problém se však nejčastěji objevuje u zubů moudrosti. Tyto stavy jsou často provázeny různě silnými bolestmi, otokem tváře, vysokými horečkami, únavou atd.
  • zánět dásně: Nejčastěji se objevuje, jsou-li zuby moudrosti prořezány nedostatečně či šikmo. Zánět dásně se někdy rozšíří i na další tkáně. To se děje především pokud nemá jedinec dostatečnou imunitu.
  • zubní cysty: Jsou velmi nepříjemné. Důležité je jejich včasné odhalení a brzká léčba.

Odstranění zubu moudrosti

V některých případech komplikací se zuby moudrosti se neprovádí žádná léčba a rovnou se přistoupí k jejich trhání. Děje se tak, pokud zubař vyhodnotí zub moudrosti jako problematický a hrozí-li další komplikace s ním.

Při trhání zubů moudrosti je nutný řez do dásně a odstranění kousku čelisti kosti nad zubem. Poté se ranka zašije. Provádí se to při anestezii.